Vishay/Dale RNC55J5622DRRSL
RNC55J5622DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5622DRRSL
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5622DRRSL.pdf
Availability of RNC55J5622DRRSL
QUANTITY
RNC55J5622DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5622DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5622DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5622DRRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5622DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5622DRRSL Details Description
Related parts for RNC55J5622DRRSL
CARDEDGE 20POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete or Ribbon Cable datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 21A TO-247 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CLAMP FLAT ADH MNT GRY 2" MAX datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SR BTS FT CS 250 10 ASY datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf