Vishay/Dale RNC55J5622DSBSL
RNC55J5622DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5622DSBSL
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5622DSBSL.pdf
Availability of RNC55J5622DSBSL
QUANTITY
RNC55J5622DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5622DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5622DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5622DSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5622DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5622DSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5622DSBSL
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC 2825 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
CONN RECEPT 136POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf