Vishay/Dale RNC55J5690BSRSL
RNC55J5690BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5690BSRSL
Brief Description
RES 569 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5690BSRSL.pdf
Availability of RNC55J5690BSRSL
QUANTITY
RNC55J5690BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5690BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5690BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)569
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5690BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5690BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5690BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5690BSRSL
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN 5MM TERMINAL BLOCK 2POS datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SOT-323 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 5VIN 5VOUT datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 125' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
BERGSTIK PIP datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 40POS STR SMD datasheet.pdf