Vishay/Dale RNC55J5691BSB14
RNC55J5691BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5691BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.69K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5691BSB14.pdf
Availability of RNC55J5691BSB14
QUANTITY
RNC55J5691BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5691BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5691BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5691BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5691BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5691BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5691BSB14
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
IC GATE INVERTER SNGL 1IN SOT353 datasheet.pdf
IGBT 1200V 100A 625W TO247 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf