Vishay/Dale RNC55J5761BSRSL
RNC55J5761BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5761BSRSL
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5761BSRSL.pdf
Availability of RNC55J5761BSRSL
QUANTITY
RNC55J5761BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5761BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5761BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5761BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5761BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5761BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5761BSRSL
CONV DC-DC 100W 24VIN 5.0V SGL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 200 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240-DIMM VLP datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 9/64" 3.94" datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS7A1601-046 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf