Vishay/Dale RNC55J5882BSRE6
RNC55J5882BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5882BSRE6
Brief Description
RES 58.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5882BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5882BSRE6
QUANTITY
RNC55J5882BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5882BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5882BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)58.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5882BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5882BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5882BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5882BSRE6
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CONN SSL RCPT & BLADE 2POS 4MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf