Vishay/Dale RNC55J5901DSRSL
RNC55J5901DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5901DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5901DSRSL.pdf
Availability of RNC55J5901DSRSL
QUANTITY
RNC55J5901DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5901DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5901DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5901DSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5901DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5901DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5901DSRSL
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 67-73 A/T 400V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 18POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10A PG16 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 482NH N27 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf