Vishay/Dale RNC55J5971BSB14
RNC55J5971BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5971BSB14
Brief Description
RES 5.97K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5971BSB14.pdf
Availability of RNC55J5971BSB14
QUANTITY
RNC55J5971BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5971BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5971BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5971BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5971BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5971BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5971BSB14
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 560 OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN USB A RCPT R/A T/H SINGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 5% BP 1812 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf