Vishay/Dale RNC55J59R0BSRE6
RNC55J59R0BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J59R0BSRE6
Brief Description
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J59R0BSRE6.pdf
Availability of RNC55J59R0BSRE6
QUANTITY
RNC55J59R0BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J59R0BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J59R0BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J59R0BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J59R0BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J59R0BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J59R0BSRE6
CONN 1/0 AWG #1/2 AMPOWER datasheet.pdf
RES 100M OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 150V 0605 datasheet.pdf
TECH SUPPORT CW 56800 32K FL datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 21POS datasheet.pdf
RES SMD 120KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf