Murata Electronics North America GRM1556R1H6R1DZ01D
GRM1556R1H6R1DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H6R1DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.1PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H6R1DZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H6R1DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556R1H6R1DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H6R1DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H6R1DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H6R1DZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H6R1DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H6R1DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H6R1DZ01D
RES SMD 187K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
PDT SUREPUNCH PRO datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 4CH RS232 32BGA datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.82 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 50POS SMD GOLD datasheet.pdf
8200UF 40V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf