Vishay/Dale RNC55J59R7BSRE6
RNC55J59R7BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J59R7BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 59.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J59R7BSRE6.pdf
Availability of RNC55J59R7BSRE6
QUANTITY
RNC55J59R7BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J59R7BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J59R7BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J59R7BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J59R7BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J59R7BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J59R7BSRE6
PROPORT DSUB 2X9POS datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 21POS 1MM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 23POS datasheet.pdf