Vishay/Dale RNC55J59R7BSRE6
RNC55J59R7BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J59R7BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 59.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J59R7BSRE6.pdf
Availability of RNC55J59R7BSRE6
QUANTITY
RNC55J59R7BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J59R7BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J59R7BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J59R7BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J59R7BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J59R7BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J59R7BSRE6
RES SMD 768 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
XPX DIFF GAUGE VACCUM GAUGE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
FUSE 25A 660V 0000/80 GR UR datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf