Vishay/Dale RNC55J6040BSRE6
RNC55J6040BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6040BSRE6
Brief Description
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6040BSRE6.pdf
Availability of RNC55J6040BSRE6
QUANTITY
RNC55J6040BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6040BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6040BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6040BSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6040BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6040BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6040BSRE6
FIXED IND 27UH 1.6A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 143MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
ADHESIVE FERRITE ABSORBENT MATER datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf