Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12TQ045PBF
VS-12TQ045PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-12TQ045PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 15A TO220AC
Datasheet Download
VS-12TQ045PBF.pdf
Availability of VS-12TQ045PBF
QUANTITY
VS-12TQ045PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12TQ045PBF
Internal Part NumberEIS-VS-12TQ045PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If560mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.75mA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12TQ045PBF
Related LinksVS-12T, VS-12TQ045PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-12TQ045PBF Details Description
Related parts for VS-12TQ045PBF
CAP TANT 10UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP 15POS STD FOR PLUG W/LANYARD datasheet.pdf
CONN FERRULE 18AWG GRAY datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 420MA 810 MOHM datasheet.pdf