Nichicon UVR1E220MDA
UVR1E220MDA picture photo
Mfg. Part Number
UVR1E220MDA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVR1E220MDA.pdf
Availability of UVR1E220MDA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR1E220MDA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1E220MDA
Internal Part NumberEIS-UVR1E220MDA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1E220MDA
Related LinksUVR1E, UVR1E220MDA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1E220MDA Details Description
Related parts for UVR1E220MDA
CAP ALUM 56UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 600VAC/VDC 5AG datasheet.pdf
IC RFID UID 1KB TYPEB MEM KEYFOB datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 10% BP 1825 datasheet.pdf
RES 604K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf