Vishay/Dale RNC55J6040FSB14
RNC55J6040FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6040FSB14
Brief Description
RES 604 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6040FSB14.pdf
Availability of RNC55J6040FSB14
QUANTITY
RNC55J6040FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6040FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6040FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6040FSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6040FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6040FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J6040FSB14
CONN SOCKET SIMM 72POS VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 2A SEALED 125V datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 6CH 250KSPS 64-LQFP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 8A 250VAC RAD datasheet.pdf
TAPE POLY FILM W/SIL ADH 6"X5YD datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OP AMP DUAL 90KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf