Vishay/Dale RNC55J6042BPRSL
RNC55J6042BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6042BPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6042BPRSL.pdf
Availability of RNC55J6042BPRSL
QUANTITY
RNC55J6042BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6042BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6042BPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6042BPRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6042BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6042BPRSL Details Description
Related parts for RNC55J6042BPRSL
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6.27A 9 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 26PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
100 PPR datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SAFETY SOCKET STANDOFF GREY datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf