Vishay/Dale RNC55J6042FRRSL
RNC55J6042FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6042FRRSL
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6042FRRSL.pdf
Availability of RNC55J6042FRRSL
QUANTITY
RNC55J6042FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6042FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6042FRRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6042FRRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6042FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6042FRRSL Details Description
Related parts for RNC55J6042FRRSL
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN R/A HEADER TIN 26POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 100V AXIAL datasheet.pdf