Vishay/Dale RNC55J6042FSRE6
RNC55J6042FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6042FSRE6
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6042FSRE6.pdf
Availability of RNC55J6042FSRE6
QUANTITY
RNC55J6042FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6042FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6042FSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6042FSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6042FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6042FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6042FSRE6
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.7K OHM 3% datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
EMITTER IR 870NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.3A 4FLIPCHIP datasheet.pdf