Vishay/Dale RNC55J6122BSRE6
RNC55J6122BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6122BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6122BSRE6.pdf
Availability of RNC55J6122BSRE6
QUANTITY
RNC55J6122BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6122BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6122BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6122BSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6122BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6122BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6122BSRE6
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 60POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf