Vishay/Dale RNC55J6191DRRSL
RNC55J6191DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6191DRRSL
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6191DRRSL.pdf
Availability of RNC55J6191DRRSL
QUANTITY
RNC55J6191DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6191DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6191DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6191DRRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6191DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6191DRRSL Details Description
Related parts for RNC55J6191DRRSL
CONN HEADER 3POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN BKWY 20POS datasheet.pdf
VARISTOR 23V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W SMBJ datasheet.pdf
POE GIGA MCBASIC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
5MM CABLE ASSY datasheet.pdf