Vishay/Dale RNC55J61R9BSRSL
RNC55J61R9BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J61R9BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J61R9BSRSL.pdf
Availability of RNC55J61R9BSRSL
QUANTITY
RNC55J61R9BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J61R9BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J61R9BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J61R9BSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J61R9BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J61R9BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J61R9BSRSL
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 20A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONNECTOR MALE 48POS R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
IC BATTERY MGMT LI-ION 16-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 10SON datasheet.pdf
BLZP 5.08/03/90LR SN BK BX datasheet.pdf
IC OSC VCXO 300MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf