Vishay/Dale RNC55J6261BRRSL
RNC55J6261BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6261BRRSL
Brief Description
RES 6.26K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6261BRRSL.pdf
Availability of RNC55J6261BRRSL
QUANTITY
RNC55J6261BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6261BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6261BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6261BRRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6261BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6261BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J6261BRRSL
IC VOLT DETECT 4.4V N-CH OD SMD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 15A 65VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
RES 0.625 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
PMODKYPD 16-BUTTON KEYPAD datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PCIE 8TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE COIL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf