Vishay/Dale RNC55J6292FSRE6
RNC55J6292FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6292FSRE6
Brief Description
RES 62.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6292FSRE6.pdf
Availability of RNC55J6292FSRE6
QUANTITY
RNC55J6292FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6292FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6292FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6292FSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6292FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6292FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6292FSRE6
IC BRIDGE 3PH 800V 130A MTK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GRAY datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT PCB GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 10NS 128PQFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
BOX TO STUD SUPPORT FOR 1/4 DRYW datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323 datasheet.pdf