Vishay/Dale RNC55J62R6BSB14
RNC55J62R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J62R6BSB14
Brief Description
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J62R6BSB14.pdf
Availability of RNC55J62R6BSB14
QUANTITY
RNC55J62R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J62R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J62R6BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J62R6BSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J62R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J62R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J62R6BSB14
RES SMD 243K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 0402 R/A SMD datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 10POS SINGLE datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET-OPEN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf