Vishay/Dale RNC55J6342FRB14
RNC55J6342FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6342FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 63.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6342FRB14.pdf
Availability of RNC55J6342FRB14
QUANTITY
RNC55J6342FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6342FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6342FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)63.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6342FRB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6342FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6342FRB14 Details Description
Related parts for RNC55J6342FRB14
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 5SSIP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LATCH 6BIT D 5V ECL 28-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" GOLD datasheet.pdf