Vishay/Dale RNC55J6343FSRE6
RNC55J6343FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6343FSRE6
Brief Description
RES 634K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6343FSRE6.pdf
Availability of RNC55J6343FSRE6
QUANTITY
RNC55J6343FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6343FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6343FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6343FSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6343FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6343FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6343FSRE6
IC DIFF RECEIVR QUAD HS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 86POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
IC ECONOSILL 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 580MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC REG PWM SGL PHASE 28WQFN datasheet.pdf
070 MLC W-W PLUG HSG 6P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 200MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf