Vishay/Dale RNC55J6490BSRE6
RNC55J6490BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6490BSRE6
Brief Description
RES 649 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6490BSRE6.pdf
Availability of RNC55J6490BSRE6
QUANTITY
RNC55J6490BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6490BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6490BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6490BSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6490BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6490BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6490BSRE6
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 270A MAGNAPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.17K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DUAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 34POS TIN datasheet.pdf