Vishay/Dale RNC55J6491FSRSL
RNC55J6491FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6491FSRSL
Brief Description
RES 6.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6491FSRSL.pdf
Availability of RNC55J6491FSRSL
QUANTITY
RNC55J6491FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6491FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6491FSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6491FSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6491FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6491FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J6491FSRSL
FIXED IND 22UH 3.6A 44 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
MINI D RIBBON CBL ASSY 26POS 2.5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W SMBJ datasheet.pdf