Bourns Inc. SDR1006-182KL
SDR1006-182KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR1006-182KL
Brief Description
FIXED IND 1.8MH 170MA 6.8 OHM
Datasheet Download
SDR1006-182KL.pdf
Availability of SDR1006-182KL
QUANTITY
SDR1006-182KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1006-182KL
Internal Part NumberEIS-SDR1006-182KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR1006 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1006
Material - CoreFerrite
Inductance1.8mH
Tolerance±10%
Current Rating170mA
Current - Saturation380mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.8 Ohm Max
Q @ Freq31 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1006-182KL
Related LinksSDR100, SDR1006-182KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1006-182KL Details Description
Related parts for SDR1006-182KL
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 104 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484UBGA datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
22MM BLUE 5V SOLDER TERMINALS datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf