Vishay/Dale RNC55J6493FSR36
RNC55J6493FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6493FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6493FSR36.pdf
Availability of RNC55J6493FSR36
QUANTITY
RNC55J6493FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6493FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J6493FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6493FSR36
Related LinksRNC55J6, RNC55J6493FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6493FSR36 Details Description
Related parts for RNC55J6493FSR36
RES 9.1 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 200MA 6-SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .050 SMD datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf