Vishay/Dale RNC55J64R1BSRE6
RNC55J64R1BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J64R1BSRE6
Brief Description
RES 64.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J64R1BSRE6.pdf
Availability of RNC55J64R1BSRE6
QUANTITY
RNC55J64R1BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J64R1BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J64R1BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J64R1BSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J64R1BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J64R1BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J64R1BSRE6
MOSFET P-CH 150V 13A DPAK datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
IC 1DRVR/1RCVR RS232 3V 16-SSOP datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD TIN 86POS datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 680 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 T/H datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf