Vishay/Dale RNC55J64R9BRBSL
RNC55J64R9BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J64R9BRBSL
Brief Description
RES 64.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J64R9BRBSL.pdf
Availability of RNC55J64R9BRBSL
QUANTITY
RNC55J64R9BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J64R9BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J64R9BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)64.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J64R9BRBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J64R9BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J64R9BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J64R9BRBSL
OSC XO 29.971MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 800MM X 800MM datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC 27.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSTAT DUAL ELEMENT PLUG datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf