Vishay/Dale RNC55J6650FSB14
RNC55J6650FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6650FSB14
Brief Description
RES 665 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6650FSB14.pdf
Availability of RNC55J6650FSB14
QUANTITY
RNC55J6650FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6650FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6650FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6650FSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6650FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6650FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J6650FSB14
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 11A 125V datasheet.pdf