Vishay/Dale RNC55J6653FSRSL
RNC55J6653FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6653FSRSL
Brief Description
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6653FSRSL.pdf
Availability of RNC55J6653FSRSL
QUANTITY
RNC55J6653FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6653FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6653FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6653FSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6653FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6653FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J6653FSRSL
RES ARRAY 7 RES 150K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 112 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 6.3"L X 6.3"W datasheet.pdf
IC V-LEVEL XLATR SIM CARD 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V 1% BP 1825 datasheet.pdf
CORD 8 POS MALE 2M CAT5E datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 32AWG BLACK 100' datasheet.pdf
VARISTOR 612V 5KA DISC 14MM datasheet.pdf