Vishay/Dale RNC55J6730BSB14
RNC55J6730BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6730BSB14
Brief Description
RES 673 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6730BSB14.pdf
Availability of RNC55J6730BSB14
QUANTITY
RNC55J6730BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6730BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6730BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)673
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6730BSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6730BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6730BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J6730BSB14
MEMORY CARD COMPACTFLASH 512MB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT PINS datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W datasheet.pdf