Vicor Corporation VE-21Z-MU-S
VE-21Z-MU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21Z-MU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W
Datasheet Download
VE-21Z-MU-S.pdf
Availability of VE-21Z-MU-S
QUANTITY
VE-21Z-MU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21Z-MU-S
Internal Part NumberEIS-VE-21Z-MU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series80W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21Z-MU-S
Related LinksVE-21, VE-21Z-MU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21Z-MU-S Details Description
Related parts for VE-21Z-MU-S
IC OTP 512KBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
LED MOD 2000LM 3000K 230V 0-10 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf
SLD 5.08/42/90G 3.2SN OR datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf