Vishay/Dale RNC55J6731BSRSL
RNC55J6731BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6731BSRSL
Brief Description
RES 6.73K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6731BSRSL.pdf
Availability of RNC55J6731BSRSL
QUANTITY
RNC55J6731BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6731BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6731BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.73k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6731BSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6731BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6731BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J6731BSRSL
CABLE 25COND 22AWG GRY SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO247 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.2V SSOP5 datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
FUSE 200A 1200VDC 1C/A116 SST AR datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
CTV 30C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
GT 3C 3#8 PIN PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35 datasheet.pdf