Vishay/Dale RNC55J6810BSRSL
RNC55J6810BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6810BSRSL
Brief Description
RES 681 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6810BSRSL.pdf
Availability of RNC55J6810BSRSL
QUANTITY
RNC55J6810BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6810BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6810BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6810BSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6810BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6810BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J6810BSRSL
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC AXIAL datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 230V 250A MS-013 datasheet.pdf
COVER FOR GPFC160 POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PNEUM POS DETECT RT HAND ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DUST COVER FOR MDM-15S datasheet.pdf
RES 17.2 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE USB 3.0 480MBPS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf