Vishay/Dale RNC55J7063DSB14
RNC55J7063DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7063DSB14
Brief Description
RES 706K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7063DSB14.pdf
Availability of RNC55J7063DSB14
QUANTITY
RNC55J7063DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7063DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J7063DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)706k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7063DSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J7063DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7063DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J7063DSB14
CAP FILM 3300PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.40V SC70-4 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER ASSMBLY datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 LW SN datasheet.pdf
CAP CER 200PF 5KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.5A Lighting 10-MSOP-PowerPad datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf