Vishay/Dale RNC55J70R5BSB14
RNC55J70R5BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J70R5BSB14
Brief Description
RES 70.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J70R5BSB14.pdf
Availability of RNC55J70R5BSB14
QUANTITY
RNC55J70R5BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J70R5BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J70R5BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J70R5BSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J70R5BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J70R5BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J70R5BSB14
WASHER SHOULDER #4 FIBRE datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 10POS STR datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 400MHZ 20SO datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 24/28 BLACK datasheet.pdf
RES 5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 480V EMI 130A datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 90W 30A datasheet.pdf
BIT HEX 5/64" 2.76" datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT 125V datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
GDT 90V 10KA 20% SURFACE MOUNT datasheet.pdf