Vishay/Dale RNC55J70R6BSB14
RNC55J70R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J70R6BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 70.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J70R6BSB14.pdf
Availability of RNC55J70R6BSB14
QUANTITY
RNC55J70R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J70R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J70R6BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J70R6BSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J70R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J70R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J70R6BSB14
IC PHOTODIODE/AMPLIFIER TO-99-8 datasheet.pdf
PATCHCORD SCKT-STKG PIN PLUG BLK datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 630MA 250 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 125MA 65VAC/VDC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 82W datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 24R 3.8KV datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 10V 1005 datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD 4A 300VAC RADIAL datasheet.pdf