Vishay/Dale RNC55J70R6BSB14
RNC55J70R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J70R6BSB14
Brief Description
RES 70.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J70R6BSB14.pdf
Availability of RNC55J70R6BSB14
QUANTITY
RNC55J70R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J70R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J70R6BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J70R6BSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J70R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J70R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J70R6BSB14
CONN RECEPT HOUSING 9POS 2.5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL UNSHRD SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
27P MTA100 CONN ASSY WHT LF datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP5810DG datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 156 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf