Vishay/Dale RNC55J7151FSB14
RNC55J7151FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7151FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7151FSB14.pdf
Availability of RNC55J7151FSB14
QUANTITY
RNC55J7151FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7151FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J7151FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7151FSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J7151FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7151FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J7151FSB14
IDC CABLE - MDM26T/MC26F/X datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 5A EMH8 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 60 POS datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1505 datasheet.pdf