Vishay/Dale RNC55J7152DSB14
RNC55J7152DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7152DSB14
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7152DSB14.pdf
Availability of RNC55J7152DSB14
QUANTITY
RNC55J7152DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7152DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J7152DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7152DSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J7152DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7152DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J7152DSB14
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SURGE SUPP 270V BIDIR 8-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 8POS 3.5MM BLACK datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH QUAD QUICK 14-SOIC datasheet.pdf
HEADER 46POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 12.7X457.2MM REC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf