Vishay/Dale RNC55J7230BSB14
RNC55J7230BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7230BSB14
Brief Description
RES 723 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7230BSB14.pdf
Availability of RNC55J7230BSB14
QUANTITY
RNC55J7230BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7230BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J7230BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)723
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7230BSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J7230BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7230BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J7230BSB14
CONN SPD FLNG 16-22AWG #10 P-GRP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SSR GN IP20 100A/240VAC AC INPUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 30.625K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 100KV AXIAL datasheet.pdf
680UF 16V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf