Vishay/Dale RNC55J7320BSRSL
RNC55J7320BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7320BSRSL
Brief Description
RES 732 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7320BSRSL.pdf
Availability of RNC55J7320BSRSL
QUANTITY
RNC55J7320BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7320BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7320BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7320BSRSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7320BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7320BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J7320BSRSL
CONN EDGECARD 120POS .050 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.27A 150 MOHM TH datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLAS YELLOW 10/PACK datasheet.pdf
H MTG BRKT FOR SW-83101112 15 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 681K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.748" DIA BLK datasheet.pdf
PLUG IN BRIDGE datasheet.pdf
500 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf