Vishay/Dale RNC55J73R2BSB14
RNC55J73R2BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J73R2BSB14
Brief Description
RES 73.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J73R2BSB14.pdf
Availability of RNC55J73R2BSB14
QUANTITY
RNC55J73R2BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J73R2BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J73R2BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J73R2BSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J73R2BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J73R2BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J73R2BSB14
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN DUST COVER 11POS FEED THRU datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
INSULTHERM TRU-FIT 16AWG 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 23.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf