Vishay/Dale RNC55J7411DSBSL
RNC55J7411DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7411DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.41K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7411DSBSL.pdf
Availability of RNC55J7411DSBSL
QUANTITY
RNC55J7411DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7411DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7411DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.41k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7411DSBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7411DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7411DSBSL Details Description
Related parts for RNC55J7411DSBSL
IC HALF BRIDGE SELF-OSC 9-SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20.2A TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
8311-3 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
AC DRIVE, 575VAC 25HP 27A NEMA datasheet.pdf
HOT MELT ADHESIVE 1 = 22LB BOX datasheet.pdf
TRANS GAN 150V 12A BUMPED DIE datasheet.pdf