Vishay/Dale RNC55J7412DSRSL
RNC55J7412DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7412DSRSL
Brief Description
RES 74.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7412DSRSL.pdf
Availability of RNC55J7412DSRSL
QUANTITY
RNC55J7412DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7412DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7412DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)74.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7412DSRSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7412DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7412DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J7412DSRSL
CONN HEADER 24POS 2MM SMD TIN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-4 datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO VOL CTRL 16-DIP datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP HAND datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 115V datasheet.pdf